Лабораторія Х-променевого дифрактометричного аналізу
у складі відділу геохімії осадових товщ НГП Інституту ГГГК НАН України
Заснована у 1976 році
- Лабораторія Х-променевого дифрактометричного аналізу відповідає діючим санітарним правилам і нормам ОСПУ-2005, НРБУ-98 та вимогам ДСТУ ISO 10012:2005 «Системи керування вимірюваннями. Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання» (Свідоцтво № РЛ 034/23 видане 29.05.2023 р., видане Львівським науково-виробничим центром стандартизації, метрології та сертифікації ДП «Львівстандартметрологія», чинне до 28.05.2026 р.). Керується законодавчими актами та нормативними документами, у яких викладені вимоги щодо роботи з джерелами іонізуючих випромінюваннь; статутом ІГГГК НАН України.
- Х-променеві дифрактометричні дослідження проводяться відповідно до Ліцензії ОВ №000800 на впровадження діяльності в галузі використання джерел іонізуючого випромінювання що видана Західною державною інспекцією з ядерної та радіаційної безпеки держатомрегулювання України з терміном до 14.05.2027 р.
Напрямок роботи: вирішення науково-дослідницьких проблем в галузі мінералогії та евапоритового породоутворення; як комплексне дослідження у розв’язанні екологічних питань.
Обладнання. Використовується установка із джерелами іонізуючого випромінювання:
- Апарат рентгенівський дифрактометричний полікристальний АДП 2-01 (номінальний режим роботи U-40kB, 15мА; гоніометер БГО, радіус 200 мм, геометрія за Брего-Британо на відбиття). Дифрактометер модернізовано шляхом застосування сучасних комплектуючих і розробок в області схемотехніки, що забезпечило автоматичне налаштування установки при заміні розхідних складових (джерела X-променів «X-ray tube», помножувача, сцинтиляційного кристалу) та вибір оптимальних параметрів і режимів вимірювання. Таке впровадження підвищило точність вимірювання та зробило доступною функцію передачу інформації на ПК із візуалізацією процесу вимірювання та збереження даних в електронному форматі (*.dat, *.txt). Електронний формат даних порошкової дифракції дозволяє залучати до розв’язання проблематики існуючі в інформаційному просторі інноваційні програмні розробки.
- Програмне забезпечення. В лабораторії використовується: програма обробки даних фізичного експерименту Origin 8.6; програма автоматичного пошуку кристалічних фаз Crystallographica Search-Match Version 2, 0, 3, (1996–1999 рр.) укомплектована електронною базою даних JCPDS (Joint Committee on Powder Diffraction Standards) із кількісним визначенням методом корундових чисел; програма автоматичного пошуку Profex Version 4.3, що надає можливість користувачам самостійно поповнювати існуючу в програмі мінеральну базу даними із світових джерел – American Mineralogist Crystal Structure Database (AMCSD); Crystallography Open Database (COD). Кількісне визначення кристалічних фаз у Profex-4.3 базується на моделюванні профілів дифрактограм методом уточнення Рітвельда, передбачає визначення аморфної фази через введення внутрішнього стандарту; програма PyXRD-0.7.2 для кількісної ідентифікації глинистих мінералів шляхом моделювання одновимірних рентгенівських спектрів від шаруватих структур.
- Аналітичні дослідження. У лабораторії проводяться якісні й кількісні фазові визначення відповідно до «Галузі вимірювальних можливостей» (додаток до Свідоцтва № РЛ 034/23 про атестацію) та чинної нормативно-технічної документації (ДСТУ, ГОСТи ):
- дослідження мінерального складу осадових відкладів;
- дослідження мінерального складу осадових галогенних відкладів та їхнього водонерозчинного залишку;
- дослідження мінерального складу гірських порід, руд та продуктів їхнього збагачення і переробки;
- дослідження мінерального складу відходів технологічного процесу;
- дослідження неорганічної частини твердих горючих копалин (вугілля, торфу);
- дослідження фазового складу хімічних сполук, включень;
- дослідження мінерального складу донних відкладів природних водойм та техногенних відстійників;
- визначення біомінерального складу утворень організму людини (уроліти, нефроліти, біліліти).
В лабораторії значна увага приділяється ідентифікація
глинистих мінералів та змішаношаруватих фаз в пелітовій фракції з уточненням їхньої кристалічної структури. Дослідження проводяться на орієнтованих препаратах й супроводжуються додатковими хімічними (кислотна, насиченням катіонами, органічними рідинами) і термічними (прожарюванні при різних температурах) обробками. Визначення структурного типу глинистих фаз вимагає зйомку фрагменту дифрактограми (область рефлексу
060) неорієнтованого препарату пелітової фракції. За потреби проводиться додаткова підготовка проб: декарбонізація розчинами органічних кислот (оцтова, мурашина); видалення розсіяної органічної речовини розчином пероксиду водню; видалення сульфатів 1М розчином NaCl.
Поряд із виконанням фундаментальних і прикладних тем в лабораторії проводяться дослідження на договірній основі для сторонніх організацій задля співпраці у вирішенні низки виробничих і наукових питань та згідно з чинним законодавством України. Дані досліджень Замовнику подаються у формі Протоколу, при необхідності, робиться аналіз одержаних результатів, супутні заключення та висновки.
- Вартість аналізу договірна, розраховується для кожного замовлення окремо. Залежить від часу необхідного для його виконання (групи складності) та витратних матеріалів.
- Контакти. Адреса: Україна, 79060, м. Львів, вул. Наукова, 3а, Інститут геології і геохімії горючих копалин НАН України (лабораторія X-променевого дифрактометричного аналізу) E-mail: igggk@mail.lviv.ua Тел. приймальні Інституту (032)263-25-41 ; факс 263-22-09 моб. тел.
Відповідальна за лабораторію: Яремчук Ярослава Василівна, кандидат геол. наук, ст. наук. співробітник відділу геохімії осадових товщ НГП ІГГГК НАН України, тел. (050) 5393953, (068) 7828757, slava.yaremchuk@gmail.com, вул. Наукова, 3а, м. Львів79060, кім. 95.

