Відділ геології і геохімії твердих горючих копалин
Завідувач канд. геол.-мінерал. наук, с.н.с. А. В. Побережський
Відділ геології ігеохімії твердих горючих копалин створений 1965 р. і спочатку називався “Відділ геології вугілля”. Першим керівником був кандидат геолого-мінералогічних наук, а з 1975 р. доктор геолого-мінералогічних наук В. О. Кушнірук. У 1985 р. відділ очолив академік НАН України В. Ю. Забігайло. Упродовж 1996–1998 рр. обов’язки завідувача відділу виконував канд. геол.-мінерал. наук О. Є. Іванців, з 1998 по 2003 р. – доктор геол.-мінерал. наук В. І. Узіюк, з 2003 по 2013р. – канд. геол.-мінерал. наук С. І. Бик, а з 2013 р. - канд. геол.-мінерал. наук - А. В. Побережський.
Головними напрямами досліджень відділу є:
- теорія вуглеутворення, вивчення закономірностей формування і поширення вугленосних товщ
- проблеми формування і розміщення метановугільних родовищ
Наукові розробки відділу спрямовані на дослідження і вирішення ряду актуальних питань вугільної геології. Співробітниками відділу проводиться:
- вивчення вугленосних формацій південно-західної окраїни Східноєвропейської платформи;
- дослідження літолого-фаціальних особливостей, палеогеографічної обстановки нагромадження вихідної речовини та морфологічної будови вугільних пластів вугленосної формації Львівського палеозойського прогину;
- дослідження властивостей вугілля та вуглевмісних порід Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну;
- вивчення питання генерації вуглеводневих газів у процесі вуглефікації органічної речовини та їх абіогенне походження, пов’язане з глибинними процесами Землі;
- аналіз впливу колекторських властивостей вугілля та вуглевмісних порід на газоносність вугленосної товщі;
- встановлення залежності розподілу газів у вугільних пластах і вуглевмісних породах від диз’юнктивних тектонічних порушень;
- вивчення викидонебезпечності вуглепородного масиву Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну;
- дослідження впливу внутрішньоформаційних та епігенетичних розмивів на дегазацію вугільних пластів.
Особлива увага приділялась вивченню вугілля глибинних горизонтів візейського ярусу, оскільки промислові запаси серпуховського вугілля у Львівсько-Волинському басейні обмежені і перспектива розвитку басейну пов’язана саме з візейськими утвореннями.
У відділі функціонують мас-спектрометрична та хроматографічна лабораторії, які виконують експериментальні дослідження якісних показників вугілля і вмісних порід (хіміко-технологічних, хімічних, фізичних, вуглепетрографічних).
Результати досліджень були викладені в численних наукових звітах та публікаціях у фахових вітчизняних та закордонних виданнях.
У відділі працює 14 співробітників, у тому числі 3 кандидати наук.
Співробітники відділу взяли активну участь у численних міжнародних наукових конференціях, у тому числі: 7-ма та 8-ма Європейська вугільна конференція (Львів, 2008; Дармштадт, 2010), 3-ій польський геологічний конгрес (Вроцлав, 2016).
Відділ геології і геохімії твердих горючих копалин разом з іншими відділами Інституту є базовою структурою Наукової Ради НАН України з проблеми “Геологія і геотехнологія горючих копалин”.